Dlaczego Wilczy wykrot?
Od wczesnego dzieciństwa uwielbiałam czytać książki. Szczególną estymą darzyłam powieści przygodowe Jacka Londona i Jamesa Olivera Curwooda. Tytuły takie jak Zew krwi, Biały Kieł, Szara Wilczyca czy Bari, syn Szarej Wilczycy czytałam wielokrotnie i znałam je prawie na pamięć. To właśnie w tych książkach po raz pierwszy spotkałam się z tym wyrazem i poznałam jego znaczenie. Wymyślając nazwę dla blogu zupełnie nie zastanawiałam się nad tym, że słowo jest mało znane i bardzo rzadko używane. Potem zemściło się to na mnie okrutnie, bo ludzie co jakiś czas pytają mnie co to jest ten wykrot ;)A czym w ogóle jest wykrot?
Wikipedia pod hasłem "wykrot" skrywa jakowąś polską wieś w województwie mazowieckim. Nie znam, nie byłam. Dopiero wpisanie hasła "wywrót" wywołuje poszukiwaną przez nas definicję.Wywrót, wykrot, wiatrował – drzewo z naderwanym korzeniem, lub całkowicie wywrócone w wyniku działania wiatru, rzadziej w wyniku okiści i deszczu. Najczęściej wywrotami są drzewa z płytkim systemem korzeniowym. Drzewa z systemem palowym częściej się łamią, powodując wiatrołomy. Przy silnie nasiąkniętej glebie i bocznym wychyleniu środka ciężkości pnia i korony drzewa może dojść do wywrotu nawet przy niewielkim wietrze. W takich warunkach przewracają się również drzewa zwykle odporne na wywracanie (np. sosna zwyczajna).
Bardziej trafna moim zdaniem definicja znajduje się w encyklopedii WIEM:
Wykrot, wklęsła forma powierzchni Ziemi powstała przez wyrwanie wraz z korzeniami i przewrócenie się drzewa, najczęściej na skutek porywistego wiatru, fali wezbraniowej rzeki, lawiny śnieżnej lub kamienistej, a także uderzenia pioruna.
W efekcie powstania wykrotu następuje często zdarcie pokrywy glebowej i zwietrzelinowej oraz odsłonięcie litej skały, ulegającej następnie procesom wietrzenia i denudacji.