O blogu

Blog Wilczy wykrot powstał 13 maja 2008 roku, w okresie wzmożonych przygotowań do sesji egzaminacyjnych na mojej uczelni. Był moim sposobem na rozładowanie nerwów - drugi rok studiów miałam nieco napięty.

Dlaczego Wilczy wykrot?

Od wczesnego dzieciństwa uwielbiałam czytać książki. Szczególną estymą darzyłam powieści przygodowe Jacka Londona i Jamesa Olivera Curwooda. Tytuły takie jak Zew krwi, Biały Kieł, Szara Wilczyca czy Bari, syn Szarej Wilczycy czytałam wielokrotnie i znałam je prawie na pamięć. To właśnie w tych książkach po raz pierwszy spotkałam się z tym wyrazem i poznałam jego znaczenie. Wymyślając nazwę dla blogu zupełnie nie zastanawiałam się nad tym, że słowo jest mało znane i bardzo rzadko używane. Potem zemściło się to na mnie okrutnie, bo ludzie co jakiś czas pytają mnie co to jest ten wykrot ;)

A czym w ogóle jest wykrot?

Wikipedia pod hasłem "wykrot" skrywa jakowąś polską wieś w województwie mazowieckim. Nie znam, nie byłam. Dopiero wpisanie hasła "wywrót" wywołuje poszukiwaną przez nas definicję.
Wywrót, wykrot, wiatrował – drzewo z naderwanym korzeniem, lub całkowicie wywrócone w wyniku działania wiatru, rzadziej w wyniku okiści i deszczu. Najczęściej wywrotami są drzewa z płytkim systemem korzeniowym. Drzewa z systemem palowym częściej się łamią, powodując wiatrołomy. Przy silnie nasiąkniętej glebie i bocznym wychyleniu środka ciężkości pnia i korony drzewa może dojść do wywrotu nawet przy niewielkim wietrze. W takich warunkach przewracają się również drzewa zwykle odporne na wywracanie (np. sosna zwyczajna).

Bardziej trafna moim zdaniem definicja znajduje się w encyklopedii WIEM:
Wykrot, wklęsła forma powierzchni Ziemi powstała przez wyrwanie wraz z korzeniami i przewrócenie się drzewa, najczęściej na skutek porywistego wiatru, fali wezbraniowej rzeki, lawiny śnieżnej lub kamienistej, a także uderzenia pioruna.
W efekcie powstania wykrotu następuje często zdarcie pokrywy glebowej i zwietrzelinowej oraz odsłonięcie litej skały, ulegającej następnie procesom wietrzenia i denudacji.

A dlaczego wilczy?

Tytuły książek, które podałam powyżej jeszcze nie dały Wam do myślenia? ;) Naczytałam się powieści przygodowych i książek przyrodniczych... Te zwierzaki od zawsze mnie fascynowały. Poza tym kocham psy ;) W końcu pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a po swoim ojcu wilku odziedziczył wszystkie najlepsze cechy. Jaka więc może być lepsza nazwa od tej, która opisuje przytulny dom tego wspaniałego stworzenia? Tak, tak, mój blog, to mój dom... w Internecie ;)


Tematyka blogu

Właściwie wszystko co w jakiś sposób mnie zainteresuje w danym momencie, chociaż główny nacisk planuję kłaść na moje stałe zainteresowania. Mam tu na myśli przede wszystkim gry video, gry RPG, komputery, zwierzaki... i wiele innych. Staram się by większość moich wpisów była komuś na coś przydatna, dlatego wiele też będzie takich typowo poradnikowych. Rajdanie o bananie i wewnętrzne przeżycia kolejnego randoma z Internetu w końcu nikogo nie interesują ;)