9 czerwca 2008

Edytorstwo elektroniczne - słów kilka

Każdemu użytkownikowi Internetu zdarzało się odwiedzać lepsze i gorsze strony. O ogólnym wrażeniu jakie wywoływały decydowało wiele czynników. Ja mam zamiar skupić się na jednym z nich, a mianowicie na typografii dokumentów elektronicznych (dotyczy również stron internetowych).

Wikipedia podaje:

Typografia - termin mający szereg pokrewnych znaczeń związanych z użyciem znaków pisarskich w druku, prezentacją ich na ekranie monitora komputerowego itp.

  • poligrafia, drukarstwo, raczej w znaczeniu tradycyjnym, związanym ze stosowaniem czcionek
  • technika druku wypukłego, zwanego inaczej "typograficznym"
  • ogół zagadnień dotyczących projektowania drukowanych liter i innych znaków pisarskich (zarówno czcionek jak i fontów), oraz wzajemnych relacji pomiędzy tymi znakami i grupami znaków
  • układ graficzny drukowanej strony
  • sztuka użytkowa zajmująca się estetyką szaty graficznej publikacji
  • układ graficzny strony na witrynie WWW
Z kolei w Słowniku języka polskiego PWN mamy:
Typografia - układ graficzny drukowanego tekstu

Umieszczając swoje teksty w Internecie musimy wziąć pod uwagę kilka problemów, jakie to ze sobą niesie. Po pierwsze tekst na monitorze czyta się znacznie wolniej niż ten na papierze. Wszelkie błędy typograficzne dodatkowo utrudniają odbiór zawartych w tekście treści. Pamiętać też należy, że nigdy nie mamy absolutnego wpływu na ostateczny wygląd naszego tekstu. O tym jak całość będzie się prezentowała decydują m.in. przeglądarka, system operacyjny, zainstalowane fonty czy indywidualne ustawienia użytkownika.

Jest kilka sposobów na to, by tekst elektroniczny uczynić przystępniejszym w odbiorze, a co za tym idzie z całą pewnością zwiększyć ilość odwiedzających naszą witrynę. Po pierwsze zastosowane fonty - na ekranie monitora powinno się stosować wyłącznie fonty bezszeryfowe, np. Verdana. Są one najłatwiejsze do odczytania, szeryfy nie rozpraszają i nie zakłócają czytania. Kolejna rzecz, to stosowanie krojów pisma - w Internecie jest ich całe mnóstwo, ale na jednej stronie powinno się ich liczbę ograniczyć. Zbytnia różnorodność krojów rozprasza i zniechęca do czytania. Wszelkie wyróżnienia należy stosować konsekwentnie i z umiarem. Konsekwentnie, to znaczy jeśli używamy pisma kursywnego do oznaczenia cytatów, to trzymajmy się tej zasady. Z umiarem też należy podchodzić do grafiki na stronach. Zbyt duża ilość ilustracji sprawi, że strona będzie się otwierała bardzo wolno. Dla słabszych łącz to morderstwo. Wiersze tekstów elektronicznych powinny być dużo węższe niż tych zapisanych na papierze. Ilość znaków w pojedynczym wierszu (włącznie ze spacjami i znakami interpunkcyjnymi) nie powinna przekraczać 40-45. Z tego też powodu, by nie tworzyły się brzydkie dziury i odstępy w tekście, stosuje się skład w chorągiewkę (wyrównanie do lewej). Akapity rozdziela się światłem (jeden wiersz wystarczy). Nie stosuje się wcięć akapitowych.

Co do wyróżnień, należy im się osobna uwaga. Po pierwsze kursywa. Świetnie wygląda na papierze, lecz na ekranie komputera może się prezentować nieciekawie. W pochyłym tekście pojawia się nieatrakcyjnie wyglądające schodkowanie (ja jednak nie potrafię sobie odmówić stosowania kursywy XD). Z kolei pogrubienia stosowane z umiarem sprzyjają lekturze nieliniowej. Zwracają uwagę wyróżniając istotne elementy. Unikać należy zapisywania wyrazów, a tym bardziej całych zdań, wielkimi literami. Po pierwsze w sieci oznaczają one krzyk i jest źle odbierane, a po drugie zmniejsza się rozróżnialność takiego tekstu. Podkreślenia zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla linków. Stosowanie ich jako wyróżnienia na stronie świadczy o amatorszczyźnie. Ostatnią metodą wyróżnienia jest zastosowanie koloru. Chociaż nic nas to nie kosztuje to jednak wszystko z umiarem i bez przesady...

Tworząc własną stronę zapewne chcielibyśmy sprawić by stała się ona atrakcyjna również pod innymi względami. Środki, którymi możemy to osiągnąć to m.in. animacje i dźwięki. Jednakże tak samo jak w przypadku grafiki należy stosować je z umiarem. Wbrew pozorom sporo jest jeszcze osób, których łącze internetowe nie uciągnie cięższych stron.

Strony powinny w sobie łączyć prostotę i funkcjonalność, a co za tym idzie być atrakcyjne i czytelne zarazem. Linki powinny być wyraźnie wyróżnione, teksty zwięzłe i opatrzone odpowiednimi tytułami, wiersze i kolumny krótkie. Tworząc swoje miejsce w sieci pamiętajmy o jednym bardzo ważnym zdaniu, które mógłby powiedzieć każdy internauta:
Nie każ mi myśleć!

UWAGA! Tekst napisałam w ramach powtórki do egzaminy z Edytorstwa współczesnego XD

3 komentarze:

  1. Ekhm, WW... ZADBAJ O TWARDĄ SPACJĘ!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Hehehe... Racja XD Zapomniałam o nich :D Dzięki :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Smiem zaprzeczyc, ze strona niekoniecznie musi byc prosta. Musi byc na swoj sposob przyciagajaca, a prostota mozna wszystko zniszczyc. Dluzsze teksty, fora itd. faktycznie, najlepiej zeby byly jak najbardziej czytelne. Ale z menu i cala reszta mozna sie pobawic. Tak samo z tekstami opisowymi. I warto zauwazyc ze nie ma nic gorszego niz wielka reklama z uciekajacym krzyzykiem zamykania. Tutaj juz nawet dobrze wystylizowany tekst nie pomoze :P.

    OdpowiedzUsuń